KONCERT “FARNY” – Małgorzata Walewska i Robert Grudzień

MAŁGORZATA WALEWSKA I ROBERT GRUDZIEŃ
7 sierpnia, godz. 19:30, Kościół Farny
Kazimierz Dolny

 

Imponująco zapowiadają się koncerty promujące najnowszą płytę kompaktową z udziałem słynnej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej – gwiazdy nowojorskiej Metropolitan Opera i wielu innych światowych scen muzycznych. Recital artystki można określić mianem wydarzenia artystycznego roku. Koncerty Małgorzaty Walewskiej przyciągają tłumy. Jej znane nazwisko działa jak magnes na publiczność, która podziwia jej kunszt nie tylko w największych salach operowych, lecz także w świątyniach.

O jej popularności swiadczy fakt, że amerykański tygodnik “Time” zaliczył ją do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków. Artystka czuje się znakomicie w repertuarze operowym, oratoryjno-kantatowym, sięga też do muzyki sakralnej i rozrywkowej. Z ciekawych kart jej kariery warto wymienić występy z Luciano Pavarottim i Placido Domingo, a z ciekawostek – zaśpiewanie pieśni promującej film “Prymas – trzy lata z tysiąca”. Warto wiedzieć, że w tym roku doszło do nawiązania współpracy pomiędzy Małgorzatą Walewską i wirtuozem Robertem Grudniem, z którego inicjatywy odbywają sie wspólne koncerty. Artyści wykonują muzykę sakralną Francka, Pergolesiego, Haendla, Schuberta i Gounoda. Jednym z owoców ich współdziałania jest nagranie w połowie lipca płyty CD. Nagranie zostało dokonane w kazimierskiej farze, gdzie znajdują sie słynne organy Szymona Liliusza z 1620 roku. Wydarzeniem roku w Polsce będzie koncert duetu Małgorzata Walewska – Robert Grudzień, połączony z promocją płyty nagranej przez artystów.

 

Wielkimi wydarzeniami artystycznymi ostatniego czasu są koncerty dawane przez słynną mezzosopranistkę Małgorzatę Walewską i wirtuoza Roberta Grudnia. Plonem ich współpracy jest nagranie płyty CD, która ukazała się jesienią tego roku. Nagrania dokonano w kazimierskiej farze, która była jednym z miejsc tegorocznej trasy koncertowej duetu.

 

Koncerty Małgorzaty Walewskiej i Roberta Grudnia cieszą się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą wypełnione po brzegi kościoły. I nic w tym dziwnego, bowiem renoma mezzosopranistki przyciąga słuchaczy. Publiczność ma okazję delektować się harmonią współbrzmień najdoskonalszego instrumentu, czyli głosu ludzkiego, i króla instrumentów – organów.

 

Owa harmonia nabrała szczególnego kolorytu w kazimierskiej farze. To właśnie tam znajdują się organy zbudowane w 1620 r. przez Szymona Liliusza. Przy dźwiękach tego niezwykłego instrumentu artystka wykonała utwory barokowe i romantyczne, sięgając do skarbca twórczości Pergolesiego, Haendla, Francka Schuberta, Gounoda oraz kompozycje Roberta Grudnia. Kiedy przebrzmiały ostatnie dźwięki recitalu, owacjom nie było końca.

 

Dzieła wspomnianych mistrzów znalazły się na płycie nagranej w kazimierskiej farze. Jaki będzie jej ostateczny kształt? Przekonamy się na koncercie promującym album duetu.  – Podjęcie wspólnych inicjatyw koncertowych i nagraniowych było możliwe dzięki zaproszeniu, które skierował do mnie Robert Grudzień – podkreśla Małgorzata Walewska. Promocja płyty duetu: Kazimierz Dolny, Krynica Zdrój, Radom, Lublin, Wrocław, Warszawa…