O Festiwalu

W mikrokosmosach naszych prywatnych światów często zapominamy, że nasze radości i problemy wcale nie muszą być oczywiste i zrozumiałe dla innych. Zapory pozornych samowystarczalności, jak komputer, telefon, telewizor, nie ułatwiają nam przebicia do prywatności innych. Dlatego też na 4 edycji Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI (31 lipca – 8 sierpnia 2010 r.) będziemy chcieli przeniknąć to co inne i niecodzienne dla nas.

Hasłem tegorocznego Festiwalu jest INNY ŚWIAT. Prace nad programem czwartych DWÓCH BRZEGÓW, rozpoczęte w ubiegłym roku festiwalami w Wenecji i San Sebastian, przynoszą już efekty. Możemy uchylić rąbka tajemnicy.

We współpracy z Duńskim Instytutem Filmowym przygotowaliśmy retrospektywę reżyserską Carla Theodora Dreyera, którego twórczość wpłynęła na rozwój kinematografii światowej.

Naszym gościem specjalnym będzie Lech Majewski – sam w sobie alians wielu sztuk: reżyser, scenarzysta, pisarz, poeta, malarz wystawiający na Biennale Sztuki w Wenecji, w Nowym Jorku, w paryskim Luwrze, wreszcie kompozytor. Benedykt Jerzy Dorys to współzałożyciel Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego zdjęcia przedwojennego Kazimierza Dolnego uznaje się za pierwszy polski reportaż fotograficzny. Będziemy mieli zaszczyt gościć u siebie wystawę tych wyjątkowych zdjęć, a po świecie prac Dorysa oprowadzać nas będzie Czesław Czaplinski – fotograf i dziennikarz, autor 23 książek i albumów, które znajdowały się na listach bestsellerów, kilkuset artykułów oraz tysięcy zdjęć, opublikowanych na całym świecie.

Na tegorocznych DWÓCH BRZEGACH, jak co roku w sekcji ŚWIAT POD NAMIOTEM, będzie można zobaczyć najciekawsze filmy ze świata, odbyć muzyczne podróże na żywo i poprzez naszą specjalna sekcję MUZYKA, MOJA MIŁOŚĆ. Ruszył już nabór do naszego Konkursu Niezależnych Filmów Szkolnych i Amatorskich.

Więcej informacji już wkrótce.