Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego

„Lekcja kina” to szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Artyści w bardzo osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach jakie popełnił na swojej drodze artystycznej. Ze spotkań wyłania się nie tylko portret twórcy, ale też bardzo ciekawa dyskusja na temat  systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym.

W tym roku zaproszenie do cyklu przyjęli:

Jan Hrebejk
– czeski reżyser i scenarzysta, jego najnowszy film Czeski błąd  będzie miał polską premierę podczas zamknięcia festiwalu .

Filip Bajon
– prozaik, scenarzysta oraz reżyser filmowy i teatralny. Wykładowca, dziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Współpracował z m.in. z warszawskim Teatrem Dramatycznym i krakowskim Teatrem Starym. Reżyserował również przedstawienia dla Teatru Telewizji.

Krzysztof Zanussi
– jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina, wykładowca akademicki. Zajmuje się reżyserią teatralną, bywa scenarzystą, kierownikiem artystycznym, a także producentem, jest m.in. autorem książek “O montażu w filmie amatorskim” i “Rozmowy o filmie amatorskim” oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy.

Od 2009 roku „Lekcje kina” są rejestrowane, tworząc archiwum Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI. Gośćmi cyklu byli już: Bob Rafelson, Bruno Barreto, Sławomir Grünberg, Wojciech Marczewski, Andrzej Titkow, Jerzy Stuhr, Sławomir  Idziak, Piotr Szulkin.