Werdykt Niezależnego Jury 2010

Zakończył się Niezależny Konkurs Szkolnych i Amatorskich Filmów Krótkometrażowych. Jego Niezależnego Jury składające się z 20 widzów Festiwalu Dwa Brzegi 2010 także zakończyło swoją pracę. Tym samym poznaliśmy filmy które w tym roku zdobyły Nagrodę Główną i dwa wyróżnienia.  Oto one.

Nagroda Główna i 3000 złotych przyznane została filmowi

Ciemnego pokoju nie trzeba się bać w reżyserii Kuby Czekaja. Film jest opowieścią o bezgranicznej miłości jedenastoletniej dziewczynki, Łaty do jej ojca. Łata przygotowuje piosenkę na szkolną akademię zorganizowaną z okazji zbliżającego się dnia taty. To sprawia, że dziewczynka przygląda się ojcu bacznej niż zwykle. Chcąc jak najlepiej opisać swoje uczucia, powoli zaczyna odsłaniać skrywane przez niego tajemnice.


Dwa równoprawne wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 złotych przyznano obrazom:

8 historii (Które nie zmieniły świata) w reżyserii Ivo Krankowskiego. To historia ośmiu bohaterów – polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem – wprowadza nas w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń. Osobiste historie składają się na wielobarwny obraz utraconego świata.

oraz

Jutro mnie tu nie będzie w reżyserii Julii Kolberger. Jej film opowiada o trzydziestoletniej Marcie ma dosyć mieszkania ze swoją zaborczą matką i próbuje się wyrwać z tej toksycznej relacji.

Twórcom zwycięskich obrazów gratulujemy. Widzów zapraszamy  w niedzielę 8 sierpnia do Małego Kina. Na specjalnym pokazie zostaną zaprezentowane zwycięskie filmy.

Pełna lista filmów biorących udział w konkursie, wraz z ocenami jurorów.