SKRZEK-VIATOR – Koncert Otwarcia Festiwalu “Dwa Brzegi” 31 Lipca Kazimierz Dolny

Koncert jest Suitą przenikających się Obrazów w Muzyce oraz Akcji na Scenie z zastosowaniem fragmentów filmowych, świateł, ekranów wodnych.


Koncert będzie wydarzeniem nie tylko muzycznym, ale też wizualnym. Muzyka filmowa skomponowana przez Józefa Skrzeka do obrazów Lecha Majewskiego, Jerzego Skolimowskiego i Piotra Szulkina będzie rozbrzmiewać ze specjalnej sceny na rynku.

W koncercie Józefa Skrzeka i zespołu SBB wezmą również udział zaproszeni artyści:

  • Beata Mańkowska – mezzosopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach;
  • Zbigniew Wałach – muzyk, kompozytor o góralskich tradycjach rodowych z Beskidu Śląskiego;
  • Paul Lawler –muzyk, kompozytor współczesnych trendów światowej el-Muzy (Wielka Brytania);
  • Misha Ogorodov  – śpiewak, muzyk, kompozytor o oryginalnej barwie Wschodu (St. Petersburg);
  • Apostolis Anthimos – Grek z polskim rodowodem, multiinstrumentalista, od lat gitarzysta SBB;
  • Ireneusz Głyk – perkusista wszechstronny, z SBB zagrał na koncertach Deep Purple;
  • Chór z Poniatowej – młodzi śpiewacy z terenów wiślanych przy Kazimierzu;
  • Józef Skrzek multiinstrumentalista wierny Ojcowiźnie i Muzyce

Multiinstrumentalista oraz kompozytor Józef Skrzek zademonstrował światu nową formułę muzyki uniwersalnej, ze słowiańską romantyką oraz buntowniczą dynamiką rocka, zapraszając do współpracy Antymosa Apostolisa oraz Jerzego Piotrowskiego. W pierwszych dziewięciu latach działalności zburzyli wszelkie konwencje rynkowe, nagrali kilkanaście płyt w wielu krajach, sprzedali kilka milionów płyt. Pochodzili zza „żelaznej kurtyny” podzielonej Europy, a potrafili nieść Wolność ludziom tej Ziemi poprzez Muzę… Obecnie SBB występuje i nagrywa z znanym perkusistą Paulem Wertico z Chicago. Sam Józef Skrzek komponuje oraz występuje w różnych ciekawych konstelacjach solo.

Od początku lat osiemdziesiątych regularnie występuje w kościołach, prezentując zarówno stricte organowe recitale, jak i koncerty na których łączy brzmienia akustyczne z syntezatorami. Warto wspomnieć występ w warszawskim kościele św. Krzyża w lutym 1983 r., liczne występy w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, koncert w ramach Vratislavia Cantans (1985) z Olgą Szwajgier i Michałem Banasikiem, udział w festiwalu oratoryjnym w Kamieniu Pomorskim i Szczecinie czy występy w Bazylice Kołobrzeskiej.

Występuje także w miejscach kultu, m.in. na Górze Św. Anny, Jasnej Górze czy w Piekarach Śląskich podczas pielgrzymek (pierwszy raz w 1983 r.). Jest kompozytorem „Kantaty Maryjnej” do słów Romana Brandstaettera, wykonywanej z powodzeniem od lat osiemdziesiątych do dnia dzisiejszego.

Z powodzeniem komponuje muzykę filmową. Od końca lat 70. współpracował m.in. z Piotrem Szulkinem przy filmach „Golem” i „Wojna Światów – Następne Stulecie”, z Jerzym Skolimowskim przy filmie „Ręce do góry”, z Mieczysławem Waśkowskim przy filmie „Czas dojrzewania”, wreszcie z Lechem Majewskim przy operze i filmie „Pokój saren” oraz filmach „Angelus” i „Ogród rozkoszy ziemskich”. Tworzy także dla teatru.

Kultowy zespół SBBod dekady lat 70-tych zajmuje miejsce w światowej czołówce Awangardy Progressive Rock. Grał m.in. na Festiwalu w Roskilde w Danii z Bobem Marleyem czy na Baya Prog-Rock w Meksyku. Na swoim koncie ma wiele nagród, jak  np. Grand Prix na Festiwalu TV w Knokke w Belgii. Jego płyty zyskały status złotych i platynowych.

Nasz wywiad z Józefem Skrzekiem