Filmowe reminiscencje

Niewiele ponad miesiąc minął od zakończenia tegorocznej edycji Dwóch Brzegów, a praca nad kolejną cały czas trwa. Nasz Dział Programowy odwiedził już festiwale w Wenecji i Koszalinie. Szukamy nowości i równolegle śledzimy dalsze losy filmów, które pojawiły się podczas tegorocznej edycji DWÓCH BRZEGÓW. Zwycięzca Niezależnego Konkursu Szkolnych i Amatorskich Filmów Krótkometrażowych KUBA CZEKAJ (Ciemnego pokoju nie trzeba się bać) wrócił z wyróżnieniem w kategorii krótkometrażowych fabuł z Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.

“Jantar 2010″ 29.KFDF “Młodzi i Film” powędrował do KATARZYNY KLIMKIEWICZ, która w sierpniu była gościem Dwóch Brzegów. Przypomnijmy, że jej Hanoi-Warszawa zachwycił nie tylko naszą publiczność i Jury w Koszalinie, ale jako jedyny polski fabularny film krótkometrażowy został zakwalifikowany do międzynarodowego konkursu Krakowskiego Festiwalu Filmowego i otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy. Warto dodać, że to jedyna w ostatnich latach w Polsce produkcja krótkometrażowa przeniesiona na taśmę 35 mm.

Jantar 2010 29. KFDF “Młodzi i Film” im. Stanisława Różewicza za reżyserię  przypadł Pawłowi Sali za – bardo dobrze przyjętą w Kazimierzu – Matkę Teresę od kotów. Film od 17 września można oglądać już w kinach. Wyróżnienie otrzymała również znana dwubrzegowej publiczności animacja BARTKA KULASA Millhaven a z wyróżnieniem specjalnym Jury w krótkometrażowej kategorii film dokumentalny z Koszlina wróciła EDYTA WRÓBLEWSKA (Ala z elementarza).