Koncert zamknięcia: Jazz w celuloidzie
7-go sierpnia, o godzinie 21.00 na Zamku w Janowcu odbędzie się koncert zamykający tegoroczny festiwal DWA BRZEGI. Głównym jego tematem będzie muzyka filmowa autorstwa Krzysztofa Komedy. Tego legendarnego autora nie trzeba przedstawiać. To pionier polskiego jazzu nowoczesnego. Skomponował muzykę do 65 filmów. Pierwszym obrazem, który zilustrował muzycznie była etiuda filmowa Romana Polańskiego “Dwaj ludzie z szafą“, ostatnim – “Dziecko Rosemary” ze słynną „Kołysanką” jako motywem przewodnim. Jako muzyk miał istotny wpływ na ukształtowanie się polskiej szkoły jazzu.
Na DWÓCH BRZEGACH muzykę zapisaną na celuloidowej taśmie przypomną oraz własne kompozycje przedstawią:
Kattorna. Zespół umiejętnie wykorzystujący połączenie europejskiej świadomości muzycznej i amerykańskiej tradycji jazzowej. Powstał w lutym 2005 roku w Berlinie, gdzie koncertował w ramach multimedialnego projektu z muzyką Krzysztofa Komedy. Twórczość kompozytora wywarła silny wpływ na brzmienie Kattorny. W kwietniu 2009 grupa nagrała i wydała płytę pod szyldem “Straying to the Moon”. Krążek jest utrzymany w mainstreamowym stylu i komedowskim charakterze: nie brak tu motoryki, ekspresji czy też jazzrockowego “beatu”. Zespół regularnie koncertuje w kraju, ale też poza jego granicami; w Niemczech, Włoszech, klubach jazzowych oraz na festiwalach takich jak m.in.: Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami w Krakowie, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Warszawie „Jazzahead” w Bremie, „Sounds No Walls” w Berlinie, Ancona Summer Jazz Festival, Marigliano In Jazz (Włochy).
Skład:
Łukasz Pawlik – fortepian. Absolwent Akademii Muzycznej w Duesseldorfie. Studiował także w USA, gdzie współpracował z zespołem Kruziki Transatlantica. Dwukrotnie występował w kwartecie z Branfordem Marsalisem. Kompozytor większości utworów Kattorny.
Dawid Główczewski – saksofon altowy i sopranowy. Absolwent Wydziału Jazzu i Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat licznych konkursów jazzowych oraz klasycznych oraz wyróżnień indywidualnych na konkursach „Nadzieje Warszawy” (2006) i Jazz Nad Odrą (Wrocław, 2006).
Max Nauta – kontrabas. Absolwent Jazz Institut Berlin. W latach 1998-2002 pierwszy kontrabasista Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Kopenhadze. Aktywny na berlińskiej scenie jazzowej. Jako sideman związany licznymi zespołami, m.in. Bergitta Victor Band. Pomysłodawca i lider formacji NATO : North Atlantic Tonal Organisation.
Michał Tomaszczyk – puzon. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach z tytułem licencjata, obecnie student studiów magisterskich w klasie puzonu oraz w klasie kompozycji i i aranżacji. Michał Tomaszczyk jest także laureatem I miejsca w VI Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w kategorii Tematów Jazzowych, Słupsk 2009 .
Hubert Zemler – perkusja. Absolwent Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie w klasie perkusji. Jako muzyk jazzowy jest laureatem wielu nagród indywidualnych i zespołowych. Wraz z Mukatam Quartet odbył trasę koncertową po Syrii, Jordanii, Egipcie i Libanie promującą polski jazz.
www.kattorna.com
Big Band Akwarium
Big Band Akwarium powstał w legendarnym warszawskim klubie jazzowym Akwarium, od którego przejął nazwę, a którego legendę współtworzy aż do dziś. Jest jedynym w Polsce tego typu zespołem, który działa na stałe i prowadzi aktywną działalność koncertową. Z zespołem w rozmaity sposób współpracowało wiele czołowych polskich postaci, między innymi: Krzysztof Herdzin, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Pawlik i inni. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie gatunki muzyczne, od wczesnego, klasycznego swingu, poprzez bebop i funky, aż do latin-jazzu i współczesnej awangardy. Kierownikiem artystycznym Big Bandu jest Ryszard Borowski.
www.bigbandakwarium.pl
Piosenki wykonają
Iwona Loranc. Piosenkarka, aktorka związana z Teatrem Polskim w Bielsku Białej gdzie obsadzana jest w spektaklach muzycznych oraz wykonuje autorskie recitale. Jest laureatką najważniejszych nagród na niemal wszystkich liczących się polskich festiwalach
www.iwonaloranc.com
Joanna Halszka Sokołowska. Na co dzień artystka warszawskiej sceny alternatywnej; śpiewa w zespole Przepraszam. Jako wokalistka, aktorka, pomysłodawca, realizator, kompozytorka i filozof współtworzy projekty muzyczne oraz performatywno-teatralne.
Wizualizacje:
Dawid Kozłowski. Artysta wideo, motion designer, fotograf, widżej. Asystent w Katedrze Sztuk Wizualnych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przygotowuje projekcje wideo do spektakli teatralnych i operowych. Poza teatrem zajmuje się widżejowaniem – tworzeniem wizualizacji muzycznych oraz oprawą wideo koncertów. Współpracuje również z telewizją, tworząc oprawy graficzne programów telewizyjnych.
www.davideo.asp.krakow.pl