Wrogowie publiczni

Enemies of the people, Wielka Brytania, Kambodża  2009 kolor 93 min.
reż:  Rob Lemkin, Thet Sambath
pro: Rob Lemkin, Thet Sambath, Old Street Films, Thet Sambath Production
sce: Rob Lemkin, Thet Sambath
zdj: Rob Lemkin, Thet Sambath
muz: Daniel Pemberton
mon: Stefan Ronowicz
dys: Old Street Films

 

Reżym Czerwonych Khmerów jest uznawany za jeden z najbrutalniejszych w XX wieku. Jednak kwestia kambodżańskich Pól Śmierci stanowiła zagadkę. Aż do teraz.

 

W dokumencie “Wrogowie publiczni” kobiety i mężczyźni, którzy dokonywali masakry – zaczynając od piechurów, którzy podrzynali gardła, do ideologicznego przywódcy  partii Nuon Chea zwanego też Bratem Numer Dwa – przerywają trwające 30 lat milczenie i składają świadectwo, jakiego jeszcze nikt nie słyszał i nie widział.

 

Bezprecedensowy dostęp do wszystkich, niezależnie od zajmowanej pozycji w szeregach Czerwonych Khmerów, został uzyskany dzięki całemu dziesięcioleciu pracy jednego z najlepszych kambodżańskich dziennikarzy – Theta Sambhata.

 

Dla Sambatha jest to sprawa osobista: na Polach Śmierci stracił swoją rodzinę. Film jest jego podróżą, w której chce odkryć nie to jak zginęli, ale dlaczego. W jej trakcie słyszy i po raz pierwszy rozumie historię tragedii tego kraju.

 

Po latach wizytowania i budowania zaufania, udało się Sambhatowi namówić Brata Numer Dwa do przyznania się (po raz pierwszy), ze szczegółami, do tego jak on i Pol Pot (dwie najwyższe władze w państwie Czerwonych Khmerów) zdecydowali, że trzeba zabić członków partii, których uważali za “Wrogów publicznych”.

 

50. Krakowski Festiwal Filmowy – Srebrny Róg za szczególne walory artystyczne w kategorii powyżej 60 minut dla Roba Lemkina i Theta Sambatha