WYSTAWY W KOLEGIUM SZTUK PIĘKNYCH


1. Konrad Kucza–Kuczyński – profesor zaproszony


„MIEJSCA FILMOWE: Lizbona – Nowy Jork – Prowansja –Sycylia – Toskania-Wenecja”

rysunki 1988-2010


Koncepcja projektu wystawy jako towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu 2010, oparta jest o wybór grafik i rysunków autorskich z lat 1988-2010, poświęconych zapisom bezpośrednim i impresjom graficznym z miejsc powiązanych i kojarzonych  bezpośrednio  tak z kultowymi plenerami filmowymi jak i samymi tytułami filmów. To Lizbona Wendersa, Nowy Jork Allena, Wenecja Viscontiego, Sycylia Scorsese,  Prowansja i Toskania w wielu innych.


Skala pokazu: ok 30 grafik i rysunków 50 x 70 i 70 x 50, czarno-białych i kolorowych.



Konrad Kucza-Kuczyński (1941)

Architekt 1964, profesor zwyczajny, kierownik katedry, zakładu i pracowni /Architektury Sakralnej i Monumentalnej/ na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.



2. Marek Mazanowski – profesor UMCS


„Pozwalam sobie na kilka słów komentarza do prezentacji moich prac: Otóż uważam, że wystawa to w „życiu obrazu” moment szczególny i nietypowy. Na autorskiej wystawie obraz wisi kilka tygodni, ale potem wędruje w świat i musi bronić siebie i autora w pojedynkę. Każdy mój obraz maluję z takim właśnie przekonaniem. Każdy jest osobną historią, osobna wypowiedzią. To, że teraz wiszą obok siebie, to stan przejściowy, tak więc proszę nie przywiązywać zbyt wielkiego znaczenia do ich rozmieszczenia czy powstających między pracami interakcji.”

Marek Mazanowski


Marek Mazanowski (1955)

Wychowanie Plastyczne w Instytucie Wychowania Artystycznego. Dyplom w dziedzinie malarstwa obronił wiosną 1979 roku. Od roku 1984 pracuje na UMCS. Uprawia głównie malarstwo, także rysunek, fotografię, grafikę.



3. Wystawy dyplomowe studentów



Agnieszka Grajda (1988)

wyróżnienie dziekana – cykl grafik “Polowanie”


Ur. w Warszawie. Absolwentka Kolegium Sztuk Pięknych W KD, na kierunku Grafika.  Zainteresowania: malarstwo, ilustracja, fotografia. Inspirują ją James Jean, Stefan Sagmeister, Feliks Kallawejt, Jan Koza, Luc Tuymans, Werner Herzog





Jędrzej Żwiruk (1988)

wyróżnienie dziekana – cykl grafik “Wizerunki emocji”


Urodzony w Tarnobrzegu. W 2007 roku dostał się na studia dyplomowe w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym na kierunek: grafika. Po trzech latach obronił z wyróżnieniem tytuł licencjata. W przyszłości planuje zająć się animacją, nadal rozwijając swoją pasję, jaką jest malarstwo.

“Wizerunki emocji” jest cyklem pięciu prac, przedstawiających portrety, w których wyrażone są emocje łączące w sobie wiele skrajności jednocześnie, takie, których jednoznacznie określić się nie da. Prace te opisują emocje za pomocą grymasu, deformacji i kompozycji kolorystycznych, zaprzeczając realizmowi, jednocześnie wciąż odwołując się do człowieka i jego uczuć.





Łukasz Serej (1986)

nagroda rektora (Wydz.Art.) instalacja


Mieszka i pracuje w Chełmie oraz w Lublinie.

Twórczość: rysunek, malarstwo, video, obiekt.

Wykształcenie

Dyplom w pracowni malarstwa prof. Adama Styki oraz aneks w pracowni  rysunku prof. Tomasza Zawadzkiego Nagroda JM Rektora UMCS za pracę dyplomową.


Wystawy

2005           “Rzeczy Oczywiste”, galeria MDK Chełm

2006           “GRAiFIKA”, Galeria Po Schodach, Lublin

2007           “Pracownia Wstępna”, Klub Tektura, Lublin

2009           “Daniel Czyż, Łukasz Serej – Malarstwo”, Galeria Gala Dom i Wnętrze, Lublin

2009           “Daniel Czyż – Łukasz Serej – Daniela Toulova”, Hotel Europa, Lublin





Pokaz filmów studenckich



Jakub Terlecki

nagroda dziekana (film “Podarunek)


Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Mirando w Zamościu (2003–2007). Otrzymał wyróżnienie za najlepszy dyplom w specjalności Reklama Wizualna – praca pod kierunkiem mgr Pawła Malczenki pt. „Autorski projekt internetowej galerii sztuki komputerowej” – cykl sześciu prac formatu 100×70 cm plus projekt strony internetowej galerii. Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie –  Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym na kierunku Grafiki – specjalizacja Grafika Projektowa (2007–2010). Dyplom pt. ”Podarunek„ w pracowni Ad II st. Romualda Kołodzieja. Praca otrzymała wyróżnienie za najlepszy dyplom oraz Nagrodę Dziekana.

„Podarunek” to krótkometrażowa animacja wykonana w całości w technice animacji 3D. Głównym założeniem filmu jest metaforyczne przedstawienie faktu otrzymania podarunku oraz  podkreślenie, jak ważna powinna być świadomość bohatera jego otrzymania i wykorzystania  bądź utracenia. Film ma na względzie ukazanie bardzo częstego zjawiska jakim jest przewartościowywanie niektórych spraw i niedocenianie tego, co się już posiada… życia.





Ida Nowosielska  (1985)

wyróżnienie dziekana (film)


W roku 2007 rozpoczęła studia w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Podczas studiów uczestniczyła w wystawie zbiorowej „Intermedialne Wypadki Artystyczne – VIII edycja” w Forum Młodej Sztuki w Galerii Białej w Lublinie, na której zaprezentowała film eksperymentalny pt. „Amnezja”. W roku 2010 uzyskała dyplom licencjata z wyróżnieniem w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym.  
Od drugiego roku studiów rysuje głównie autoportrety sepią na papierze pakowym, co stało się punktem wyjścia do stworzenia dyplomu artystycznego pt. „Humory”. Jest to seria 32 autoportretów w czterech cyklach odpowiadających rodzajom osobowości wyodrębnionych przez Hipokratesa tj. melancholik, sangwinik, choleryk, flegmatyk. Rysunki te stały się bazą animacji. Animacja prezentowana jest w formie pętli, aby podkreślić ciągłą zmienność humorów. Głównym problemem tej pracy jest zakres, możliwość obserwacji – z jednej strony chęć rzetelnego, obiektywnego odtworzenia rzeczywistości, z drugiej – subiektywizm widzenia, wynikający również z bycia jednocześnie przedmiotem i podmiotem pracy. Autoportrety rysowane są z natury, bez użycia aparatu fotograficznego.





Anna Zygadło

wyróżnienie dziekana (film “Sen”)


Czarno–biała animacja poklatkowa inspirowana kilkoma marzeniami sennymi złączonymi w całość oraz filmem Davida Lyncha “Głowa do wycierania” (“Eraserhead”). W swoich założeniach nawiązuje do surrealizmu: odejście od racjonalizmu, zasad logiki, atmosfera snu, fantazji, nonsensu i absurdu. Symbole występujące w animacji mogą być swobodnie interpretowane, praca nie ma określonego przesłania.





4. Andrzej Szargan “Myszą malowane – FRAKTALBAND”


Andrzej Szargan  (1953)

Z wykształcenia chemik i kulturoznawca. Z zawodu dziennikarz,  a z zamiłowania fotograf. Grafik komputerowy – samouk. Jak sam  mówi, gdyby urodził się kilka lat później byłby hakerem. W swoim dorobku ma wydane własnym sumptem na DVD dwa albumy multimedialne: „Muzeum Zamoyskich w Kozłówce” i „ Kaplica Świętej Trójcy” na Zamku  Lubelskim. Oba w polskiej i angielskiej wersji językowej ze stosownie dobranym  podkładem muzycznym. Zabawa z fraktalami zaowocowała wystawą w lubelskiej Galerii Olimp i nawiązaniem współpracy z kilkoma pracowniami projektowania wnętrz oraz „Komandorem”.





5. Plakaty festiwalowe 2010



Michał Kaczkowski – Barwalipen – Polska Roma – fotogramy

Barwalipen – Polska Roma



“Barwalipen” to po romsku bogate życie, to także projekt fotograficzny realizowany przez kilka lat przez Michała Kaczkowskiego.  Fotografie przedstawiają życie polskich Romów. Autor wystawy, dzięki wsparciu Jarosława Orłowskiego – pomysłodawcy Festiwalu Kultury Romskiej w Ciechocinku, mógł uczestniczyć w życiu romskiej arystokracji: baronów, królów, wójtów i artystów, takich jak Don Wasyl. Fotografował m.in. dom Henryka Kozłowskiego, zwierzchnika Romów w Polsce, króla Cyganów Polskich, który poparł projekt pokazania społeczności romskiej w zupełnie innym świetle jak dotąd.

Michał Kaczkowski, kielczanin z pochodzenia, obecnie mieszka we wsi Beradz niedaleko Ujazdu. Był m.in. fotoedytorem magazynów „CKM”, „Aktivist”, „Fotopozytyw” oraz dyrektorem artystycznym magazynu „Fluid”. Wcześniej pracował w warszawskiej Zachęcie. Autor kilku wystaw fotograficznych w Łodzi, cyklu promującego 5–ty Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi oraz multimedialnej wystawy poświęconej historii i teraźniejszości społeczności romskiej w Polsce zrealizowanej dla Stowarzyszenia Romów w Polsce z siedzibą w Oświęcimiu.





POKAZ FILMÓW STUDENTÓW KOLEGIUM SZTUK PIĘKNYCH W KAZIMIERZU DOLNYM I WYDZIAŁU ARTYSTYCZNEGO UMCS W LUBLINIE



31.07 – 8.08, od godz. 21:00 do 00:00, projekcje na zachodniej ścianie kolegium


Od pierwszego do ostatniego dnia Festiwalu, na zachodniej ścianie kolegium – tam gdzie dotychczas eksponowane były plakaty o tematyce społecznej – od godziny 21.00 do godziny północy wyświetlana będzie zapętlona w czasie projekcja przedstawiająca realizacje studentów. Pokaz jest imprezą towarzyszącą festiwalowi, razem z wystawami odbywającymi się w Kolegium promuje sztukę twórców związanych z Lubelszczyzną i Kazimierzem.

Tematyka filmów studenckich jest różnorodna, najczęściej są to krótkie etiudy, których czas trwania zamyka się w kilku minutach. Podobnie różna jest technika wykonania – od animacji po otwarty montaż.






Organizatorzy:

FFiS Dwa Brzegi, Kolegium Sztuk Pięknych Zakład Sztuki Mediów cyfrowych, WA UMCS,

Łukasz Smutek