“Czeski błąd” już w kinach!

Wszyscy pamiętamy, jak gorącymi owacjami w Kazimierzu Dolnym nagrodzono „Czeski błąd” Jana Hřebejka. To najlepsza rekomendacja jaką może zyskać film. Od dziś nietypową historię rozliczeń można oglądać już w polskich kinach.


Sam reżyser – gość tegorocznych Dwóch Brzegów-  w rozmowie z Joanną Sławińską z IAR przyznał, że tematem filmu nie są tak naprawdę teczki, komunistyczne służby specjalne, czy agenci, a  jest nim nasza pamięć o tych wydarzeniach; w Czechach w Polsce i w innych krajach dawnego bloku wschodniego. Każdy z bohaterów filmu interpretuje je inaczej: złamany przez służby profesor, jego żona, córka, a jeszcze inaczej poszkodowany donosami opozycjonista – podkreślił reżyser, który w Polsce znany jest między innymi jako twórca nominowanego do Oscara filmu „Musimy sobie pomagać.
Film otrzymał też od publiczności najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich prezentowanych filmów fabularnych, otrzymując średnią 4,68 punktów na 5,0 możliwych.


Jako pierwsi z Janem Hřebejkiem rozmawiali dziennikarze właśnie podczas Dwóch Brzegów. ZOBACZ: www.interia.tv/film/wywiady,6306,0,9,1516163