Na Krótką Metę
Wśród prezentowanych w tym roku na Festiwalu DWA BRZEGI filmów krótkometrażowych będzie można zobaczyć odkrywcze i zapadające w pamięć filmy sezonu 2009/2010 – łącznie ponad 110 tytułów, które złożyły się na sekcję Na Krótką Metę i na Niezależny Konkurs Szkolnych i Amatorskich Filmów Krótkometrażowych.
Program sekcji Na Krótką Metę to ponad 50 tytułów, starannie wyselekcjonowanych na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych – w Krakowie, Rio de Janeiro, Rotterdamie, Berlinie, Cannes, Gdyni, Transylwanii, Clermont-Ferrand, Locarno, Tallinie, Gotteborgu.
Widzowie Dwóch Brzegów będą mieli szansę jako pierwsi w Polsce obejrzeć zwycięzcę Tiger Awards Competition Short Films w Rotterdamie – chińskie Kondolencje Yinga Lianga. Reżyser stawia na powściągliwość, czarny humor i współczucie. Długie ujęcia utrzymują widza w napięciu, każąc mu czekać na jeden, znaczący szczegół. Festiwal w Rotterdamie reprezentować będzie również przejmujący Tylko w celach kulturowych Sarah Wood – niezwykły filmowy esej, który próbuje odtworzyć historię archiwum filmowego w Bejrucie, zniszczonego podczas izraelskich nalotów w 1982r.
W Na Krótką Metę nie zabrakło nominacji i laureatów tegorocznych Oscarów. W świecie zbudowanym z logotypów policjanci – ludziki Michelin – próbują złapać przestępcę – Ronalda McDonalda. Na tym pomyśle opiera się Logorama w reżyserii Francoisa Alauxa, nagrodzona statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej dla animowanego shorta. Nominacją w tej kategorii może się również pochwalić Francise O. Joubert za Francuski klops.
Próbę zilustrowania nieopowiedzianej dotąd historii Loretty, bohaterki mrocznej ballady Nicka Cave`a, podejmuje Bartek Kulas. Jego Millhaven z Krakowskiego Festiwalu Filmowego wyjechał ze Srebrnym Lajkonikiem. Inny film nagrodzony również w Krakowie w naszej sekcji, a wcześniej w Berlinie, to Incydent przed bankiem w reżyserii Rubena Ostluda. Zrealizowany jedną kamerą, bez żadnych cięć, opierający się na bliskich i dalekich planach film wciąga nas w historię i jednocześnie pozwala obserwować, w jaki sposób ludzie reagują na to, co niespodziewane.
Hanoi-Warszawa w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz jako jedyny polski fabularny film krótkometrażowy został zakwalifikowany do międzynarodowego konkursu Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film otrzymał też nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy. To jedyna w ostatnich latach w Polsce produkcja krótkometrażowa przeniesiona na taśmę 35 mm. Obraz to opowieść o młodej Wietnamce, nielegalnie przekraczającej granicę Polski. Katarzyna Klimkiewicz będzie gościem Festiwalu.
Kolejnym przykładem sukcesu polskich twórców nie tylko w kraju, ale też za granicą jest najnowszy lalkowy film animowany Marka Skrobeckiego Danny Boy, który zakwalifikował się do głównego konkursu na International Animation Festival in Japan – Hiroshima 2010, ponadto był pokazywany Edynburgu i Krakowie.
Dokument Richarda Martina-Jordana Bóg jest Amerykaninem obejrzeli widzownie około 40 festiwali na świecie, w końcu film zawędrował do nas i na Dwóch Brzegach będzie miał swoją polską premierę. To przejmująca i niewiarygodna historia pewnego plemienia, oddającego kult… amerykańskiemu żołnierzowi, który wraz z oddziałem wojsk amerykańskich stacjonował na wyspie podczas II wojny światowej.
W realia bułgarskiej prowincji przenosi nas Hotel Paradise w reżyserii Sophii Tzavelli. Ten średniometrażowy dokument pokazuje świat, gdzie czas stanął w miejscu. Co się stało z tytułowym rajem? Wyjaśni festiwalowa projekcja i sama reżyserka – Sophia Tzavella, która przyjęła zaproszenie na DWA BRZEGI i pojawi się w Kazimierzu Dolnym.
W tym roku przed pełnometrażowymi filmami z sekcji WIELKIE KINO NA MAŁYM RYNKU, MUZYKA, MOJA MIŁOŚĆ, KOCHAM KINO prezentowane będą krótkometrażowe filmy młodych twórców. Chcemy tym samym, by powrócił do kin świetny zwyczaj ułatwiania młodym twórcom zaistnienia w obiegu filmowym.