Angelus

Polska  2001 kolor 103 min.
reż: Lech Majewski
pro: Henryk Romanowski Agencja Produkcji Filmowej, Canal+ Polska, Filmcontract Ltd., WFDiF
sce: Lech Majewski, Bronisław Maj, Ireneusz Siwiński
zdj:  Adam Sikora
muz: Lech Majewski, Józef Skrzek
mon: Eliot Ems, Lech Majewski
obs: Jan Siodlaczek, Jacenty Jędrusik, Grzegorz Stasiak, Andrzej Mastalerz
dys: SPInka

 

Punktem wyjścia dla fikcyjnej filmowej historii jest historia prawdziwa: dzieje zdumiewającego i niezwykłego, w skali światowej, fenomenu, jakim była janowska gmina okultystyczna, działająca na Śląsku w latach 30. i w dwóch pierwszych dekadach powojennych.

 

Fenomen ten – świadomie w PRL fałszowany – zaistniał w powszechnej świadomości jedynie dzięki jednemu swemu aspektowi: dzięki malarstwu członków gminy, które w kilku przypadkach (Teofil Ociepka, Erwin Sówka) osiągnęło – w kategorii malarstwa naiwnego – światowy sukces. Twórczość owa przesłoniła to, co było jej przyczyną i źródłem: hermetyczne nauki i praktyki alchemiczne oraz teozofię janowskich okultystów.

 

Historia, którą opowiada film wydaje się tak fantastyczna i nieprawdopodobna, że niezbędne jest tu przypomnienie faktów, które ją zainspirowały.

 

Poetyka “Angelusa” to “realizm magiczny”, którego podstawową zasadą jest stopienie w organiczną całość dwóch rzeczywistości: realnej (konkretnej i historycznej: Śląsk roku 1953, codzienne życie górników) i poetyckiej (fantastycznej, magicznej, wizyjnej).

Wybrane opisy filmów zamieszczone poniżej, możemy opublikować dzięki uprzejmości www.lechmajewski.art.pl